Saçlarda Yağlanma Sorunu ve Çözüm Önerileri

Saçlarda yağlanma kadın erkek fark etmeksizin herkesi rahatsız ediyor olsa da, saçların hiç yağlanmaması da saç ve saç derisi için oldukça tehlikelidir. İdeal bir yağlanma oranı dışında yağlanmanın olması da görsel olarak da kötü bir görüntüye neden olmaktadır. Bu sebeple saçların neden yağlandığı ve aşırı yağlanmanın çözümleri bilinmelidir.

Saçlar Neden Yağlanır?

Saçlardaki yağlanma, aslında saçlarda değil saç derisinde gerçekleşmektedir. Tüm vücudumuzda bulunan ter ve yağ bezleri, kıl köklerinden yoğunlaştığından dolayı, saç diplerinde de bulunmaktadır. Kişilerdeki ter ve yağ bezlerinin aşırı çalışmasından dolayı oluşan yağlanma problemi ideal ölçülere indirilebilirse, saçlar için faydalı dahi olabilmektedir. Fazlası zararlı olsa da, ideal orandaki saç yağlanmasının saça faydası bulunmaktadır.

Bu faydalar arasında;

  • saçın rüzgâr, güneş, toz gibi doğal şartlara olan dayanma gücünün artması,
  • saçın kayganlaşmasına sebep olarak saç kırıklarının azalması,
  • saç derisine zararlı olan mikroplardan korunması,
  • soğuk ve sıcağa karşı saçın izolasyonunun sağlanması
  • ve kişiye özel olan güzel bir koku oluşturması olarak sayılmaktadır.

Saçlardaki Yağlanmanın Artmasının Nedenleri

Saçlardaki ideal yağlanma oranında, bu yağlanma kişiyi rahatsız edecek boyutlarda olmamaktadır. Ancak bazı kişilerde saç diplerinde yağ bezleri fazla çalışarak salgı miktarını büyük ölçülerde arttırmaktadır.Saçlardaki yağlanmanın yüksek olmasının nedenleri başında hormonlar gelmektedir. Özellikle ergenlikle birlikte yoğunluğu artan hormonlar, saçlardaki yağlanmayı da arttırabilmektedir.

Saçların gereğinden fazla yıkanması da saçlardaki yağlanmayı arttırmaktadır. Bunun sebebi ise cildin kuruduğu zamanlarda nemlendirmek için yeniden yağ salgılamasıdır.

Uzun saçların da daha fazla yağlandığı düşünülmektedir. Ancak uzun saçlar saçtaki yağın artmasına değil, yağın tutunduğu alanın artmasından dolayı yağlanmanın arttığının zannedilmesine sebep olmaktadır.

Saç kremi kullanımı da saçtaki yağlanmayı arttırmaktadır.

Saç Yağlanması Nasıl Önlenir?

Saçlardaki yağlanmanın azaltılması için kullanılacak en iyi yöntem, şampuan ve saç kremi seçiminde yağlı saçlara özel olan seçimlerin yapılmasıdır. Bu ürünler seçilirken, saça değil saç derisine fayda sağlayan ürünler tercih edilmelidir.

Saç dipleri yağlı olsa da, saç uçları kuru ve bakımsız durabilir, bu sebeple saç nemlendiricileri iyi bir tercih olacaktır. Saç nemlendiricileri kullanılacağı zaman bu kremler, sadece saç uçlarına az miktarda sürülmeli ve birkaç dakika bekletilerek durulanmalıdır.

Saçları şekillendirici cihazların saça zarar verdiği kadar, saç yağlanmasını da arttırdığı bilinmektedir. Ancak bu cihazları kullanmadan önce silikon içerikli şekillendirici serumlar kullanılması, hem saç da ısının verdiği zararları en aza indirir, hem de saçın yapısının bozulmasını önleyerek yağ oluşmasını azaltır.

Çeşitli sebeplerden dolayı gün içerisinde çok çabuk yağlanan saçlar kuru şampuan kullanılarak giderilmektedir. Sadece saç köklerine uygulanan kuru şampuan, kısa süre bekletildikten sonra geniş dişli bir tarak ile taranmalıdır.

Duş alırken soğuk suyun kullanılması da saç yağlanmasını azaltmaktadır. Bunun sebebi ise sıcak suyun saç derisindeki yağı tamamen çözmesinden dolayı, vücudun daha fazla yağ üretmesinden kaynaklanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz