Safran Bitkisinin Faydaları Nelerdir? Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Safran, bir Iridaceae bitkisinin damgalanması, kurutulması ve baharat haline getirilmesi, yiyecekleri lezzetlendirme ve renklendirme yeteneğine sahiptir ve bir çok faydası vardır. Yapılan bilimsel araştırmalar, safranın insan sağlığı için hayati önem taşıyan mineraller ve vitaminler de dahil olmak üzere 150’den fazla organik uçucu madde içerdiğini bulunmuştur. Modern tıbbi araştırmalara göre, safran sadece bir çeşni değil, aynı zamanda tıptaki rolü de göz ardı edilemez.

Safran yağı safran baharatından elde edilir ve saçınız, cildiniz ve genel sağlığınız için çok çeşitli faydalara sahiptir. Safran yağı, geleneksel ilaçların çoğunda da önemli bir bileşendir. Parlak kırmızı baharat safranı yemeğinize lezzet ve renk katıyor. Ama safran yağının genel sağlığınız için ne kadar sağlıklı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Safran yağı saçınıza, içinde safran baharat ayıklanır cilt ve genel sağlık yararları geniş bir aralığı vardır. Fiyat / fayda oranı iyi! Beslenme açısından, safran yağı potasyum, kalsiyum, magnezyum, A vitamini ve C vitamini ve diğer birçok uçucu asit açısından zengindir. Bu yüzden safran yağı şimdiye kadarki en besleyici esans yağlarından biri olarak kabul edilir.

Bağışıklığı Geliştirir

Safran, askorbik asit olarak da bilinen C vitamini de dahil olmak üzere yüksek konsantrasyonlarda besin içerir. İmmün sistemi hastalığa karşı önemli bir savunma hattı olan beyaz kan hücreleri üretmek için bağışıklık sistemini uyarabilir. Ek olarak, vücuttaki hücrelerin üretimi için gerekli olan ve yara iyileşmesi, kas büyümesi ve vasküler onarım için yardımcı olan kolajen içerir. Bağışıklık sistemini safranla güçlendirerek dünyanın nüfusunun çoğunu etkileyen Corona virüsündende korunabilirsiniz.

Kan Dolaşımını Artırır

Safran kan dolaşımını hızlandırabilir ve metabolizmayı hızlandırabilir. Safrandaki yüksek demir konsantrasyonu, beyaz ve kırmızı kan hücrelerinizi artırabileceği, böylece organ sisteminin ve vücudun uzuvlarının kan dolaşımını ve oksijenlenmesini teşvik edebileceği anlamına gelir. Daha sağlıklı metabolik aktiviteler için dokuların ve organ sistemlerinin verimliliğini ve işlevini iyileştirir ve ayrıca anemi semptomlarını önler. Safran, potasyum, bakır, kalsiyum, demir, çinko, magnezyum ve selenyum gibi birçok mineral içeriğe sahiptir. Bu minerallerin çoğu kan basıncını kontrol etmeye ve hemoglobin oluşumuna yardımcı olur.

Kalp İçin Faydalıdır

Kalp sağlığının iyileştirilmesi günümüzde insan sağlığının en önemli hedeflerinden biri gibi görünmektedir ve bunu yapmanın kolay bir yolu potasyum alımınızı arttırmaktır. Bir vazodilatör olarak, potasyum kan damarları ve arterler üzerindeki baskıyı etkili bir şekilde azaltır, kan basıncını düşürür ve kardiyovasküler sistem üzerindeki basıncı hafifletir. Bu, ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi şeyleri önler. Safran, kalp atışı hızını kontrol etmeye yardımcı olan potasyum içerir. Bu kalbin korunmasına yardımcı olur.

Diyabetin Kontrolü

Manganez vücudun kan şekeri seviyelerini optimize etmesine yardımcı olabilir. Diyabet bugün dünyadaki en tehlikeli ve yaygın hastalıklardan biridir ve dünya çapında milyonlarca insanı etkilemektedir. Kan şekeri, insülin ve kan şekeri seviyelerini düzenleyerek, tip 2 diyabetin başlamasını etkili bir şekilde önleyebilir veya bu hastalığınız varsa semptomları kontrol edebilirsiniz.

Kaygıyı Hafifletir

Safranın hafif depresyonu hafifletebileceği ve düzenli olarak içen insanların ruh halini iyileştirebileceği iyi bilinmektedir . Safrandaki birçok aktif bileşiğin, yararlı hormonların salınmasını uyarabilen ve bizi mutlu ve sağlıklı hale getirebilecek endokrin sistemi üzerinde belirli etkileri vardır. Kadınlar için aynı etki bir afrodizyak olarak kabul edilir. Birçok araştırma kuruluşları ve doğal anti olarak karşılandı depresyon ilaçları.

Ruh Sağlığı

Safran yağının aroması yatıştırıcı ve hoştur, doğal olarak stresi serbest bırakır. Bu koku vücudunuzdaki serotonin (Serotonin,insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Bu nedenle mutluluk hormonu olarak bilinir. Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir. )üretimini uyarır. Bu hormon, doğal olarak stres ve depresyonla savaşmanıza yardımcı olabilir . Ve uykusuzluk ile ilgilenenler için, safran yağı çok yararlı olabilir, çünkü doğal bir uyku indükleyicisidir.

Kemik Gücünü Artırır

Safrandaki bazı mineraller ve organik bileşikler, optimize edilmiş besin emilimi, özellikle kalsiyum emilimi ile ilgilidir. Vücudumuzun gıdalardan emebileceği kalsiyum miktarını en üst düzeye çıkararak, kemik mineral yoğunluğunu iyileştirme ve osteoporoz ve yaşla ilgili diğer dejeneratif hastalıklar gibi hastalıkların başlamasını önleme şansımız daha yüksektir.

Sinir Fonksiyonunu Geliştirir

B vitamini genellikle gözden kaçan bir sağlıktır, ancak vücuttaki sinir fonksiyonunda önemli bir rol oynar. Daha spesifik olarak, safran aromalarındaki yüksek B6 vitamini içeriği, sinir sistemimizin sorunsuz çalışmasına yardımcı olabilir ve kötü sinir sistemi fonksiyonunun neden olduğu ölümcül ve tehlikeli hastalıkları önleyebilir.

Doğal Ağrı Kesicidir

Ağrı kesici her zaman bitkilerin veya doğal ilaçların değerli bir özelliği olmuştur ve safrandaki uçucu bileşik koruyucuları birçok hasta için sakinleştirici olarak kullanılabilir. Bu yatıştırıcı etki, ağrıyı azaltmaya, kaygı ve stresi azaltmaya, uyku düzenini iyileştirmeye ve genellikle zihni ve bedeni rahatlatmaya yardımcı olabilir, bu da her zaman iyi bir şeydir! Safran, vücudun bağışıklık seviyesini artırmaya yardımcı olan ve oksidan indüklenen stresi azaltan karotenoidlere sahiptir.

Kanseri Önler

Safranın karmaşık bir formunda hareket eden 100’den fazla farklı bileşik ile antioksidanlar ortaya çıkmaya bağlıdır. Safranda, birçoğu, hücre metabolizmasının tehlikeli yan ürünleri olan ve sağlıklı hücrelerin mutasyona uğramasına veya ölmesine neden olabilecek serbest radikalleri arayan ve nötralize eden birçok antioksidan bulunmuştur. Bu, bağışıklık sisteminin genel sağlığını artırabilir, ancak daha spesifik olarak, kanserin vücutta gelişmesini veya yayılmasını önleyebilir. Safran likopen, zeaksantin, a- ve β-karoten gibi biyokimyasal bileşikler içerir. Bu biyokimyasal bileşikler, bağışıklık modülatörleri olarak hareket etme yetenekleri nedeniyle vücudu kanserden korumaya yardımcı olur.

Mide Problemlerini Azaltır

Safranın en eski ve en ünlü kullanımlarından biri mide rahatsızlığını ve aşırı şişkinliği tedavi etmektir. Safranın yatıştırıcı ve antienflamatuar özellikleri, mide ağrısını sakinleştirmeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur, böylece kabızlık, şişkinlik, kramplar ve mide ülserleri gibi diğer ciddi hastalıkları azaltır.

Cilt İçin Faydalıdır

Parlayan bir cilt elde etmek için 4-5 safranı 2-3 saat suya batırın ve ardından macunu yüzünüze hafifçe masaj yapın. 5 dakika sonra yıkayın. Daha açık bir cilt için işlemi haftada en az iki kez tekrarlamak isteyebilirsiniz. Sivilcelerden kurtulmak için, 6-7 fesleğen yaprağı ile 10 safran ezmesi yapın ve etkilenen bölgelere uygulayın. 10 dakika sonra sade su ile yıkayın. Bu karışım yüzdeki lekelere, akne, kırışıklıklar, sivilce ve diğer siyah noktalara karşı iyi gelir.

Cilde safran yağı uygulamak veya kullanmak sağlıklı ve parlak bir cilt elde etmenize yardımcı olabilir. Yağın antioksidan özellikleri serbest radikallerle savaşır ve cilde zarar vermelerini önler. Ayrıca cilt gözeneklerini açmanıza ve siyah noktaları çıkarmanıza yardımcı olur. Cildin kan dolaşımını iyileştirir, cildi sıkılaştırır ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.

Saç Dökülmesini Önler

Aşırı saç dökülmesi ile uğraşanlarda safran yağı çok yararlı olabilir. Safran yağını saç köklerinize uygulamak saç büyümesini artırabilir. Zamanla, hasarlı saçları sağlıklı saçlarla değiştirmenize ve uzun süreli saç dökülmesini önlemenize yardımcı olabilir.

Sindirim İçin Faydalıdır

Safran, birçok tıbbi bileşik ve bir anti-konvülsan içeriğinin bir sonucu olarak sindirimi uyarır. Uzmanlar, midenin işlevlerini iyileştirmek için 15 stigma (safran teli) safranın 1 litre su ile karıştırılmasını önermektedir. Safran dalağın ve karaciğerin büyümesi durumunda kullanışlı olabilir.

Kilo

Kilo alımının ana nedenlerinden biri açlıktır. Açlığı kontrol etmeyi zor bulanlar, çok fazla yemek yiyecek ve uzun vadede kilo alacaklar. Diyetinizde safran yağı kullanmak açlığınızı kontrol etmenize ve günlük kalori tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Uzun vadede, bu kilo vermeye yardımcı olur.

Solunum Yolu Hastalıkları

Astım ve öksürük gibi solunum problemleri için safran yağı çok yararlı olabilir. Bu yağın az miktarda solunması veya sınırlı miktarda alınması, solunum yollarının tıkanıklığının giderilmesinde ve mukus ve balgamın gevşetilmesinde çok yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz