Yenidoğan Bebeğin Sağlık Göstergeleri Ağız Boğaz ve Göz Bakımı

yeni doğan sağlık

Bebeğin Sağlık Göstergeleri

Yenidoğan bebeğin sağlıklı olup olmadığının anlaşılması için, bazı göstergelerin normal kabul edilen değerlerde olması gereklidir. Yenidoğan normal bir bebeğin boyu 47-52 cm, kilosu 3-3.5 kg, baş çevresi 34-36 cm arasında olur. Bıngıldak açıktır.

Normal (miadında) doğum: Gebeliğin 37-40. haftaları arasında sonlanması ve bebeğin 2500 (2.5 kilogram) gramdan fazla olmasıdır.

Prematüre (erken) doğum: Gebeliğin 37. haftadan önce sonuçlanmasıdır. Bu bebekler prematüredir ve özel bir bakıma gereksinimleri vardır.

Düşük kilolu doğum: Gebelik normal süresinde (37-40. hafta) sonuçlanmış, fakat bebek 2500 gramın altında bir ağırlığa sahiptir. Bunların da özel bakıma gereksinimleri vardır.

Tosuncuk: Gebelik normal süresinde sonuçlanmış fakat bebek 4000 (4 kilogram) gramdan daha fazladır. Bebeğin yaşaması riskli olabileceği için kontrol edilmesi gereklidir.

Sürmatüre (geç) doğum: Doğum normal süresini 9-10 gün aşmış ve doktor müdahalesi ile gerçekleşmiştir. Bebek sağlıksız olduğu gibi, anne karnında ya da doğar doğmaz ölebilir.

Yeni Doğan Bebek Ağız Boğaz ve Göz Bakımı

Yeni doğan bebek, doğum yolundan mikrop kapmış veya ifrazatla kirlenmiş olabilir. Bunun için ağız temizliğinde (varsa) aspiratör kullanılır. Onunla burun delikleri ve boğaz çekilerek temizlenir. Bunun için önce ağzı ve burnu boşaltın. Yoksa ince bir sondanın ağız kısmına bir gazlı bez koyarak, diğer ucu ile burun deliklerindeki pislikleri emin. Gelecek pislikler gazlı bezde kalacak, ağzınıza gelmeyecektir.

Bebeğin gözleri 3-4 gün süre ile her gün temizlenir. Kaynatılıp ılıtılmış suya gazlı bezi batırın. Bebeğin her gözünde bir gazlı bez i bir kere kullanmak koşulu ile içten dışa silin ve gazlı bezi atın. İkinci göze yeni bir gazlı bez kullanın. Su yerine süzülmüş ve soğutulmuş şekersiz çay da kullanabilirsiniz. Bebeğin gözleri doğum kanalından mikrop almış olabilir. Eczaneden alınacak bebeklere özel bir göz damlasından (arjirol) göz pınarlarına birer damla damlatın dursun.

Eğer göz damlası yoksa onun yerine birer damla limon damlatabilirsin. 3 gün devamlı yaptığınız bu göz bakımını, da ha sonra gözlerde kanlanma, çapaklanma görürseniz yeniden uygulayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz