Argan Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyİ Gelir?

Argan yağı içeriğinde bulunan temel yağ asitleri sayesinde oldukça zengin bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca E vitamini yönünden de oldukça zengin bir bitkisel yağ çeşididir. Argan yağının antioksidan yönünden zengin olması onu özellikle cilt bakımında sıklıkla kullanılır bir hale getirmiştir. Çünkü argan yağında bulunan antioksidanlar hücrelere zarar verip yaşlanmaya sebep olan serbest radikalleri yok etmektedirler.

Argan yağının en önemli faydası ve insanlar arasında en sık kullanım sebebi cildi nemlendirerek kuruluğunu gidermesinden ve esnekliğini arttırmasından dolayıdır. Ayrıca argan yağı cilt bakımının dışında kolesterole ve demir sertliğine iyi geldiği için de oldukça sık tercih edilmektedir. Argan yağı yapı ve fayda olarak zeytinyağı ile benzer özelliklere sahip olmasına rağmen yapılan araştırmalarla argan yağının (diğer ismiyle fas yağı) zeytinyağından daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır.

Cildi Korur Ve İyileştirir

Argan yağında triterpenoid denen aktif bileşenler bulunmaktadır. Triterpenoidler cildi koruma özelliğiyle ön plana çıkmışlardır. Argan yağı triterpenoidleri sayesinde yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlamakta, mikropları öldürmekte, iltihabı gidermekte ve cildi güneşin zararlı UV ışınlarından korumaktadır. Argan yağının cilt koruyucu etkisini sağlayan bir diğer bileşeni ise sterollerdir. Steroller cildin metobolik yapısını iyileştirmekte ve koruyucu etki göstermektedirler. Sterollerinde iltihap geçirici ve cildi koruyucu faydaları bulunmaktadır.

Argan yağı yüksek oranda E vitamini içermektedir. E vitamini ile argan yağının nemlendirici özelliğibirleştiğinde cildin yaşlanmasını geçiktiren mucizevi bir etki ortaya çıkmaktadır. Bu sayede argan yağı cildin sıkılaşmasını sağlamakta ve yaşlanmaya bağlı oluşan sarkıkları yok etmektedir.

Kuru cilde sahip olan kişiler özellikle kış aylarında havaların soğuması ve evlerde, kapalı alanlarda kalorifer ve sobaların yakılmasıyla birlikte cilt sorunları artmaya başlar. İyice kuruduğu için kaşınmaya ve dökülmeye başlayan cilt ciddi anlamda sorunlara neden olabilir. Argan yağı fazla miktarda E vitamini ve farklı asitler içerdiği için bu sorunu ortadan kaldırabilir. Aynı zamanda kurumanın neden olduğu hasarlı ciltleri tedavi edebilir. Kuruluktan etkilenen cilt üzerine birkaç damla argan yağı uygulayarak masaj yapılması sorunu kökünden kazıyabilir.

Akneleri Giderir

Birçok yağ ve cilt kremi olması gerekenin aksine akne sorununu tetikleyebilir ve daha fazla artmasına neden olabilir. Ama argan yağı tam tersi cildi sağlığına kavuşturmada ciddi rol üstlenebilir ve hatta aknelerin giderilmesine yardımcı olabilir. Yağ içermediği için doğal yollarla cildi nemlendirir ve sağlığına kavuşturabilir.Bunun dışında hasar gören hücrelerin yeniden yapılanmasını ve meydana gelen inflamasyonu ortadan kaldırabilir.

Hasar gören kısma damlatılarak masaj yapmak suretiyle uygulanması akne sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir. Argan yağının yavaşça ovuşturularak cilde günde iki kere uygulanması ciddi anlamda katkı sağlayacaktır.

Saçı Güçlendirir

Argan yağı direk olarak saç köklerini güçlendirici etkiye sahiptir. Aynı zamanda saçlarda nemlendiri görevi görüp kepek vb. oluşumları engellemektedir. Saç kırıklarının azalmasını ve bitmesini sağlayan argan yağı daha gür ve canlı görünmesini sağlamaktadır.

Argan yağının saça yumuşak ve ipeksi bir parlaklık kazandırdığı bilinir. Argan yağı ideal bir saç kremi hatta kıvırcık ve kırılmış saçlar için alternatif tedavi olarak kullanılmaktadır. Bunların dışında saçlara şık ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Saçların sık sık fönlemeye maruz kalması bazı sorunlara neden olabilir, fönleme esnasında parmaklarınıza bir miktar argan yağı damlatarak saçlarınıza uygulamanız fönlemeden kaynaklanan sorunları giderebilir.

Tırnak Bakımı İçin Faydalıdır

Zayıf tırnaklarından şikayetçi olan ve tırnaklarını uzatmak isteyen kişiler argan yağının nemlendirici ve güçlendirici etkisinden yararlanabilirler. Argan yağıyla tırnak bakımı yapmak için tırnaklarınızın iç kısımlarına ve yüzeylerine argan yağı sürebilirsiniz. Bu sayede argan yağının faydalarındanyararlanarak tırnaklarınızın çatlamasını da engellemiş olursunuz.

Yumuşatıcı özelliği kırılgan tırnak yapılarını, kuru elleri ve ayaklardaki çatlaklar yanında sert cilt yapılarını ortadan kaldırır. Ayak ve el derisini yumuşatır ve esneklik kazandırır. Bunun için her gece yatmadan önce tırnak, el ve ayaklarınıza birkaç damla damlatarak masaj yapmanız doğal bir çözüm sunabilir.

Gebelik Döneminde Argan Yağı

Çatlaklar birçok hamile kadın için sorun teşkil etmektedir ama argan yağı streç işaretleri ve doğumdan sonra sarkma, buruşuk derilere karşı ideal çözümler sunabilir. Bol miktarda içerdiği E vitamini yardımıyla cildin elastikliğini arttırır. Argan yağı aynı zamanda gebelik sırasında cildi yumuşatmak ve sağlıklı bir görünüm kazandırmak için doğru bir tercihtir.

Dudak Nemlendirici Olarak Kullanılabilir

Özellikle kuru ve soğuk havalarda dudaklarda çatlama sorunlarıyla karşılaşmak mümkün. Argan yağı dudakları, dolgun, yumuşak ve esnek kalmasını sağlamak için ideal bir üründür. Bir merhem olarak kuru dudaklar için bir ya da iki damla ovmak yeterlidir fakat bu uygulama esnasında dikkat etmeniz gerek bir husus var, o da dudaklara uyguladıktan sonra arta kalan kısmı 1-2 dakika sonra silin.

Argan Yağının İyi Geldiği Diğer Rahatsızlıklar ve Hastalıklar

Argan yağında bulunan steroller kolesterolü dengeleyici özelliğe sahip bileşenlerdir. Bu sebeple argan kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Argan yağında doymamış yağ asitleri de kolesterolü dengelediği gibi yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir. Argan yağının cilt için olanı ve gıda amacıyla tüketileni birbirinden oldukça farklıdır. Bu sebeple dikkatli olmanız gerekmektedir. Gıda için olan argan yağını bitkisel destek ürünü satan mağazalarda rahatlıkla bulabilirsiniz.

Argan yağı su çiçeği hastalığı geçirilen dönemde de hastalara iyi gelen bir besin maddesidir. Yara izlerini yok edici özelliğiyle de geleneksel tıpta sıklıkla kullanılmaktadır. Çorba, balık ve salatalarda kullanılabilen argan yağı besleyici ve tok tutucu özelliğe sahip olup aynı zamanda vücut direncini arttırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkilere sahiptir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz