Salon Ve Oturma Alanlarında Ayna Kullanımı Nasıl Olmalı?

dekorasyonda ayna kullanmak

Aynalar kullanıldıkları ortamlarda büyük değişikliklere neden olabilen önemli aksesuarlardır. Dekorasyonda ayna kullanarak ışığı arttırabilir, mekânları daha geniş gösterebilir ve şık görünümler yakalayabilirsiniz.

Kişilerin günlük hayatta en çok vakit geçirdikleri alanlarda aynaların doğru kullanımı, estetik olduğu kadar psikolojik açıdan da önemli etkiler yaratmaktadır. Oturma odası ve salon gibi yaşam alanlarında kullanılan dekoratif aynalar odanın içerisindeki ışık kırılmaları nedeni ile daha ışıltılı ve ferah bir ortam yaratmanıza imkân sağlar.

Geçmiş yıllarda son derece ön planda olan dekoratif şekilli aynalar son dönemlerde etkisini azaltmış bile olsa, yalnızca çerçevelenmiş birkaç boy aynayı oturma odası ve ya salonunuzda kullanarak oldukça güçlü ve etkili bir dekorasyon yaratabilirsiniz. Bunun yanı sıra konsol ve sehpa gibi mobilyaların yüzeylerinde ayna kullanmak da odaya ferahlık katacak diğer uygulamalardandır.

Mutfakta Ayna Kullanımı

Ev içerisinde dekorasyonuna büyük önem verilen alanlardan biri olan mutfakta da ayna kullanarak fark yaratabilirsiniz. Mutfak içinde yemek masası etrafına yerleştirilebilecek aynalar sayesinde alanınızı güzelleştirebilirsiniz. Ayrıca eski Uzak Doğu felsefesine göre yemek masası etrafındaki aynaların sofranın bereketini de arttırdığına inanılmaktadır.

Mutfakta ayna kullanımının bir diğer şekli ise dolaplar ve tezgâh arasında kalan alanların ayna ile kaplanmasıdır. Bu şekilde mutfağınız olduğundan çok daha geniş ve aydınlık görünecektir. Eğer dar ve karanlık bir mutfağınız var ise pencere ve balkon kapılarının karşısına yerleştireceğiniz aynalar sayesinde ışığı da çoğaltabilirsiniz.

Yatak Odanızı Aynalar ile Farklılaştırın!

Yatak odasında ayna kullanımı odanın genişliğine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Örneğin eğer dar bir yatak odanız var ise ayna kullanımı için en rahat ve dekoratif çözüm; giysi dolaplarının kapaklarını ayna ile kaplamaktır. Dilerseniz aynaları kapakların dış değil iç yüzlerinde de tercih edebilirsiniz. Ancak aynaların ortamları olduğundan daha geniş gösterdiği unutulmamalıdır. Yatak odası içinde giyinmek için ayrı bir alana sahipseniz aynayı bu iki alan arasındaki kapı yüzeyinde de kullanabilirsiniz.

Banyoda Sıradan Aynalardan Sıkılmadınız mı?

Banyo aynaların yaygın olarak kullanıldığı alandır. Özellikle lavabo üstüne koyulan aynalar her türlü dekorasyonun vazgeçilmez parçalarıdır. Ayna kullanımını işlevsel bir hale getirmek için banyo dolabının yüzeyini ayna ile kaplayabilirsiniz.

Ayrıca banyo dekoratif aynaların da kolaylıkla kullanılabileceği bir alandır. Küvet ve duş etrafına yerleştirilecek şekilli aynalar sayesinde banyonuz çok daha estetik ve pozitif bir havaya bürünebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz