Evdeki Karıncalar Doğal Yöntemler Kullanılarak Nasıl Yok Edilir?

Küçük ev karıncaların bir veya iki tane görülmesi çok nadir bir durumdur, genellikle eve sızdığında yüzlercesi aynı anda evinizi işgal edebilir. Karıncaların doğal ev yapımı böcek ilaçlarıyla temizlenmesi oldukça kolay ve etkilidir. Aslında karıncaları doğal içeriklerle evden uzaklaştırmak, aileniz de yaşayanları, çevreyi ve evcil hayvanlarınızı korumanın en sağlıklı yoludur.

Karıncaları etkili bir şekilde yok etmek için kullanabileceğiniz en iyi doğal içeriklerden bazılarına göz atalım. Bu doğal ev ilaçlarının bazıları, karıncaları püskürterek gıda kaynaklarına ulaşmak için kullandıkları kimyasal (patomon) patikayı bozmaya yardımcı olurken, bazıları ise direk olarak karıncaları öldürmeye yardım eder.

Karınca Yuvasının Tespit Edilmesi

Karıncaların evinizden uzaklaştırmanın yöntemlerinden bir tanesi, karıncaların kolonisini veya yuvasını bulmaktır. Kraliçe burada bulunur ve karınca istilasının kaynağını yok etmek karıncaları evinizden kalıcı olarak ortadan kaldıracaktır.

Bazı araştırmalara göre karıncaların farklı türleri, yuvalarını farklı yerlere kurma eğilimi gösterirler. Kuru ve dökülmüş ahşap araları, süpürgelikler, tezgah üstleri ve tahta kalıpların arkasındaki bölümler karıncaların bulunma ihtimali yüksek olan yerleridir. Karıncalar genellikle yiyeceklerini yuvalarına geri götürür, bu nedenle yiyeceklerini nereye götürdüklerini gözlemlemek, kraliçeyle birlikte karınca yuvasını bulmak ve yok etmek için etkili yöntemlerden biridir.

Bahçeli Evler İçin Diyatomlu Toprak Kullanımı

Evinizdeki ve bahçenizdeki karıncalarımdan kurtulmak için besin açısından zengin diyatomlu toprak kullanın. Diyatomlu toprak, karıncalar da dahil olmak üzere her türlü böceğe karşı etkili bir pestisit olan ve doğal olarak oluşan bir mineraldir. İnsan ve evcil hayvanlar üzerinde ise zararlı bir etkisi yoktur.

Diyatomlu toprak sadece kuru şartlarda etkili olur. Bahçedeki karıncaları öldürmek için diyatomik toprak kullanacaksanız, daima zeminin kuru olduğundan emin olun. Evinizde halı, karo zeminler, tahta araları veya binada ki küçük çatlaklar ve aralıklara diyatomlu toprak serpiştirmek karıncalardan kurtulmanın doğal bir yoludur.

Borik Asit ve Bal Karınca Tuzağı

Karıncalarınızın çabucak kurtulmasına yardımcı olacak, doğal bir karınca katilidir. Borik asit ve bal karışımı ile etkili bir karınca tuzağı yapabilirsiniz. Borik asit, karıncalar için zehirli olan doğal olarak oluşmuş bir mineraldir ve karıncalar onları yuttuğunda kısa sürede ölürler. Balın tatlılığı ise karıncaları ölümcül tuzağa çeker, yedikleri ve koloniye taşıdıkları zehirli bal, diğer karıncaların da yuvada yok olmasını sağlar.

Dikkat: Borik asit her ne kadar doğal olarak doğada bulunsa da insan ve evcil hayvanlar üzerinde de zararlı etkileri mevcuttur. Eğer evinizde küçük çocuk veya evcil hayvan var ise dikkatli kullanın.

Karbonat ve Şeker Karınca Tuzağı

Her evde kolaylıkla bulunabilen karbonat ve şekeri karıştırarak etkili bir karınca tuzağı yapabilirsiniz. Kabartma tozunun karıncaları öldürdüğü bilinmektedir ve insanlar üzerinde zararlı bir etkisi yoktur.

Sirke ile Karınları Uzaklaştırın

Sirke, mutfağınızdaki, tuvaletinizdeki veya evinizin diğer bölgelerindeki karıncaları gidermek için kullanılan en etkili doğal maddelerden biridir. Güçlü sirke kokusu karıncaların evinize girmesini ve sıkıntı yaratmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca mutfağınızdan meyve sinekleri ve uçan küçük böceklerden kurtulmak için de etkilidir.

Kendinize su ve sirkeyi eşit oranda karıştırarak kolaylıkla karınca spreyi yapabilirsiniz. Sirke solüsyonunu doğrudan karıncalara püskürtmek onları öldürür. Eğer öldürmek istemiyorsanız karınca güzergâhları kapı girişleri ve karıncaların girdiğinden şüphelendiğiniz bölgelere spreyi sıkabilirsiniz.

Bu işlemi her birkaç günde bir tekrar etmeniz gerekir çünkü sirke kurur ve keskinliğini kaybeder. Bir süre sonra karıncalar evinize girmeyi bırakacaktır.

Her ne kadar küçük karıncalar ev için tehdit olmasa da, karıncalı bir eve sahip olmayı hiçbir kadın istemez. Bu nedenle öncelikli olarak karıncaları öldürmeden uzaklaştırmaya çalışılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz