Hint Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Hint yağı, Ricinus Communis olarak bilinen Hint bitkisinin tohumlarından preslenerek çıkarılan bitkisel bir yağdır. Doymamış yağlar, E vitamini, protein ve mineral içeriğiyle oldukça yararlı olan Hint yağı özellikle Afrika ve Hindistan’da popülerdir. Bu bitki, yapısındaki iltihap karşıtı ve anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı dünya üzerinde yüzyıllardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hint yağının yaygın kullanım alanları cilt, saç ve sağlıktır. Çeşitli kozmetik ürünlerinde, sabunlarda, tekstilde, masaj yağlarında ve hatta ilaçlarda yer alır. Cilt demişken hemen belirtelim ki cilt bakımında her seferinde az miktarda Hint yağı kullanılması yeterlidir. Cilde yoğun şekilde Hint yağı uygulanması, ciltteki gözenekleri kapatarak cildin hava almasını engeller ve ciltte tahrişe neden olabilir.

Cilt Problemlerine İyi Gelir

Hint yağı, güneş yanığı, akne, kuruluk ve çatlak gibi cilt ile ilgili problemlerin giderilmesinde faydalı olabilir. Hint yağı ayrıca siğil, çıban, ayak mantarı ve kronik kaşıntıgibi enfeksiyonların önlenmesine de yardımcı olur. Bir parça pamuğu Hint yağına daldırın ve doğrudan cildin sorunlu kısmına sürün. Bir saat beklettikten sonra cildi temizleyin. Daha hızlı bir sonuca ulaşmak istiyorsanız bunu her akşam ve her sabah uygulayın. Bakım amaçlı cilt temizliği içinse, eşit miktarda zeytinyağı ve Hint yağını karıştırarak cildinize sürün. Ardından sıcak suya tuttuğunuz bir bezle cildi durulayın.

Saçkıran

Hint yağının aktif bileşeni olan salisilik asit, saçkıran tedavisinde oldukça etkilidir. 4 çay kaşığı Hindistan cevizi yağıyla, 2 çay kaşığı Hint yağını karıştırın. Karışımı saçkırandan etkilenen alana sürün ve pamuklu bir bezle bölgenin üstünü örtün. En iyi sonucu elde etmek için uygulamayı bütün gece bekletin ve iyileşme görene dek bunu tekrarlayın.

Kırışıklıklar ve Derin Çizgiler

Hint yağı cilde nüfuz ettiğinde kolajen ve elastin üretimini uyarır. Bu da cildin yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar. Kırışıklıkların ve derin çizgilerin görünümü azaldığında ortaya daha yumuşak, pürüzsüz ve daha genç görünümlü bir cilt çıkar. Göz çevresindeki kırışıklıklar için de Hint yağı etkilidir. En iyi sonuç için her gün (dilerseniz yatmadan önce) yüz yıkandıktan sonra Hint yağı sürülmelidir.

Akne

Hint yağı içeriğinde bulundurduğu risinoleik asit sayesinde sivilcelere neden olan bakterilere karşı savaşabilir. Cildin alt katmanlarına nüfuz ederek patojen bakterilerin sivilce yapmasını engeller. Ciltteki gözeneklerin açılması için cildinizi ılık su ile yıkayın. Dairesel hareketlerle masaj yaparak Hint yağını cildinize sürün ve bütün gece cildinizde bekletin. Ertesi sabah yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Nemlendirme

Hint yağı harika bir nemlendiricidir. İçeriğinde yer alan yağ asitleri cilde kolayca nüfuz eder ve cildin nem oranını düzenler. Hint yağının az bir miktarı cildin nemlenmesi için yeterlidir. Cildi hızlı nemlendirmesinden dolayı cilt bakımı alanında en çok tercih edilen bitkisel yağların başında gelir. Birkaç damla Hint yağını her gece masajla iyice cildinize yedirin. Her sabah yumuşak ve canlı bir ciltle uyanmak için sadece akşamları Hint yağı sürmeniz yeterli.

Yara İzleri

Hint yağı yara izlerini geçirmek adına sık tavsiye edilir. Ancak bu yavaş bir süreçtir ve düzenli bir uygulama gerektirir. Yağın yara izlerini giderme sürecinde bir kez daha yağ asitleri yardıma koşmaktadır. Yağ asitleri yara dokularının derinine nüfuz eder ve burada sağlıklı dokuların gelişmesi için hücreleri teşvik eder.

Cilt Çatlakları

Hint yağını karın bölgenizde ve bacaklarda bulunan, hamilelik veya sürekli kilo alıp verme sonucu oluşan cilt çatlakları üzerine sürün. En iyi sonuca ulaşmak için düzenli olarak uygulayın. Ancak unutmayın ki uzun süre önce oluşmuş, üzerinden zaman geçmiş çatlakların bu şekilde geçmesi mümkün değildir.

Enfeksiyonlar

Hint yağı antimikrobiyal özelliği sayesinde cilt mantarlarında, küçük kesik ve çizikler üzerinde etkindir. Ayrıca kaşıntı giderici ve ağrı önleyici özelliklerinden dolayı ilk yardım tedavisinde kullanılabilir. Yağın bu özellikleri hafif düzeyde cilt enfeksiyonlarının ağrısını yatıştırmak ve iyileştirmek için kullanılabilir.

Cilt Lekeleri

Hint yağı Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengindir. Omega 3 yağ asitlerinin ciltte leke oluşumunu önleme özellikleri vardır. Bu yağ asitleri cildi nemlendirerek sağlıklı dokunun gelişimini uyarırlar. Ayrıca canlı ve esnek bir cilt oluşmasına yardımcı olurlar.

Saçları Canlı Gösterir

Hint yağı, Hindistan cevizi yağı veya tatlı badem yağı ile karıştırılarak kullanılabilir. Banyodan önce saç diplerinize yağ ile masaj yapabilirsiniz. Bu şekilde saç diplerinde kan dolaşımı artar ve saçların daha hızlı uzaması da mümkün olabilir. Ayrıca saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesinde de Hint yağı etkilidir.

Hint yağının saça olumlu etkisini en iyi şekilde görmek için gece saçlarınızı Hint yağı ile yağlayın ve bir boneyle örterek gece boyunca yağı saçta bekletin. Ertesi gün saçlarınızı yıkayıp durulayın. Bu uygulama saç uçlarındaki kırılmaları azaltır ve saçlarınızın nemlenmesini sağlar.

Kaşların Gürleşmesini Sağlar

Hint yağının saçlar üzerindeki etkisi kaşlar ve kirpikler içinde geçerlidir. Hint yağının kendine özgü kimyasal profili kaş ve kirpikleri güçlendirir. Yatmadan önce her gece, kaşlarınıza ve kirpiklerinize Hint yağı sürün. Gece bu şekilde uyumak istemiyorsanız, kaşlarınıza birkaç dakika Hint yağı ile masaj yapın ve yarım saat bekleyin. Sonrasında ılık su ile kaşlarınızı yıkayın. İstenilen sonuca ulaşmak için bu uygulamanın her gün yapılması tavsiye edilir.

Kafa Derisi Enfeksiyonlarını Tedavi Eder

Kafa derisi enfeksiyonları kaşıntı ve kellik gibi daha büyük saç problemlerine neden olabilir. Düzenli kullandığınız takdirde, Hint yağının mantar ve bakteri önleyici özellikleri sayesinde, bu tip problemlere yol açan mikro organizmaların üstesinden gelebilirsiniz.

Kabızlık İçin Faydalıdır

Hint yağı kabızlığın tedavisinde kullanılan, müshil etkisi gösteren, etkili bir laksatiftir. Günde bir iki çay kaşığı saf, soğuk preslenmiş Hint yağı 3 gün peş peşe ağızdan alınarak, kabızlığın tedavisi yapılabilir. Ancak bu yöntem daha uzun süre uygulanmamalı ve kesinlikle Hint yağı önerilenden fazla içilmemelidir. Aksi takdirde yağın zehirleyici bir etkisi görülebilir ve kusma ya da ishal gibi yan etkiler ortaya çıkar. Kullandığınız Hint yağının ağızdan alınabilir olması gerekir.

Kas ve Eklem Ağrıları

Hint yağı artrit tedavisi için önerilen başlıca bitkisel yağlardan biridir. Eklem ağrılarının tedavisi için Hint yağı ile ağrıyan bölgeye hafif bir masaj yapılabilir. Yağ, sinir iltihabı ve kas ağrılarında da etkindir.

Yumuşak, pamuklu bir bezi kare şeklinde katlayarak Hint yağına bulayın. Ağrının olduğu bölgeye Hint yağına bulanmış bezi yerleştirin. Üzerine sıcak su torbası koyarak, 1 saate kadar bezi bu şekilde bekletin. Bu uygulama haftada 2 kez tekrar edilirse olumlu sonuçlar alınabilir.

Hint yağına batırılmış bezi sıcak su torbası olmaksızın kas ağrıları için de uygulayabilirsiniz. Yağ, kan dolaşımını arttırarak deri altındaki dokuları iyileştirebilir. Bazı alternatif tıp uzmanları bu yöntemi karaciğer fonksiyonlarını arttırmak, ağrıları dindirmek, iltihabı azaltmak ve sindirimi güçlendirmek için de kullanır.

Ayrıca 2 çay kaşığı Hint yağı su ile karıştırılıp içilirse, romatroid artrit ağrılarını hafifletebilir. Ancak Hint yağı uzun bir dönem boyunca ağızdan alınmamalı, ufak dozlarda alınmalı ve herhangi bir kronik rahatsızlık varsa (ya da ilaç kullanılıyorsa) mutlaka önce doktora danışarak içilmelidir. Ağızdan alabileceğinize emin olmadığınız ürünleri kesinlikle içmemelisiniz.

Hint Yağının Diğer Faydaları;

İçeriğinde E vitamini bulunan Hint yağı kırılgan tırnaklar ve tırnak etlerinin tedavisinde mükemmeldir. Az bir miktar Hint yağı ile 2-3 ay boyunca el ve tırnaklarınıza masaj yaparsanız, sonuçlarını kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Bunun dışında mide ve bağırsak sorunları, adet sancıları, migren, yaşlılık lekeleri ve ciltte sivilcelenme şikayetlerine de önerilir.

Önlemler ve Uyarılar: Hint yağı (kabızlık gibi durumlarda) ağızdan alınacaksa ilk önce doktora veya bir uzmana danışılması, dozajın doğru ayarlanması ve mutlaka ambalajda belirtilen kullanım şartlarına uyulması gerekir. Elinizdeki ürünün ağızdan alınabileceği ambalajda belirtilmiş olmalıdır. Hamilelerin, bebek emziren kadınların, düzenli ilaç kullananların, bağırsak tıkanıklığı veya apandisiti olanların Hint yağı tüketmemesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz