İyi Baba Olmanın 10 Altın Kuralı

Çocuğunuzla İletişim Kurun

İyi bir baba olmak için, çocuklarınızla bol vakit geçirin. Onlarla iletişim kurun, sohbet edin, konuşun, sosyal aktivitelerde beraber olmaya çalışın. Çocuğunuzun her istediğini yapmak sizi başarılı bir baba yapmaz. Çocuğunuzla hem pozitif hem negatif sohbetler yapın bu eleştiriye açıklığını arttıracak ve dolayısıyla kendini geliştirmesine sebep olacaktır. Şunu unutmayın bir zamanlar sizde çocuktunuz.

Birlikte Vakit Geçirin

Her zaman ailecek vakit geçiriyor olabilirsiniz, fakat çocuklarınızla da baş başa vakit geçirmeniz önem taşımaktadır. Her Ayın bir günü onlara ayıracağınız zaman onlar için çok önemli olacaktır. O gün çocuğunuzun hayatı, endişelerini, başarıları ve korkuları hakkında sohbetler edebilirsiniz. Hayatına yön vermek ve çocuğunuzu daha iyi tanıma fırsatı verecektir.

Prensipleriniz Olsun

Çocuğunuzu eğlendirmek veya ilişkinizi geliştirmek maalesef iyi bir baba olmak için yeterli değildir. Çocuğunuza sorumluluk aşılamanız başarıda kazanabilecekleri şeyleri, başarısız olduklarında neler kaybedebileceğini, hata veya doğrularda ne gibi durumlarla karşılaşabilecek şeyleri öğretmek sizin oluşturacağınız prensiplerle duyguları gelişecektir. Koyacağınız aile kuralları ve onlara bağlı kalması çocuğunuzda tutarlılık ve sorumluluk kazandıracaktır.

Tepenize Çıkartmayın

En önemli kurallardan biride budur. Çocuğunuz her istediğini yapmamalısınız. Hayatta gerçek dışı beklentilerinin oluşmasına neden olabilir. Bazı isteklerinin bir süre ertelenmesi, hem istediği şeye daha çok değer vermesini sağlayacak hem de hayatı boyunca sabırlı olmayı ve her istediğinin anında olamayacağını öğrenmesine yardımcı olur.

Sevginizi Belli Edin

Çocuklar sevgiyi farklı şekillerde algılıyorlar. Bu yüzden sık sık onu sevdiğinizi söyleyin ya da belli edin. Sevildiklerini ve değer gördüklerini anlamaları, gelişimleri ve ileride kaliteli bir hayatları olması açısından oldukça önemli.

Kitap Saatiniz Olsun

Çocuğunuzla birlikte kitap okuduğunuz saatler ayarlayın ve bunu rutin haline getirin. Hem geleceği için iyi bir hobi kazandırmış olacaksınız hem de kitaplar sayesinde hayatlarına iyi bir yön verebilecekler. Süper babalar, çocuklarının ilk yaşlarından itibaren onlarla birlikte kitap okuyorlar.

Çocuğunuzun Annesini Sevin

Bazı babalar boşanmış olabilir ya da çocuklarının annesiyle birlikte yaşamıyor olabilir fakat annelerini sevmeniz ve bunu çocuklarınızın bilmesi oldukça önemli. Anne ve babalarıyla birlikte büyüyen çocukların hayatta daha başarılı oldukları da bir gerçek. Yani süper babalar, çocuklarının anneleriyle ilişkilerine yatırım yaparlar.

Annesi Hakkında Kötü Konuşmayın

Boşanmadan sonra, bazı babalar çocuklarının anneleri hakkında kötü ve olumsuz bir şekilde konuşurlar. Doğru bir baba olmak istiyorsanız bu tutumunuzdan vazgeçmelisiniz. Tabii annesinin kötü bağımlılıkları varsa ya da çocuğuna zarar veriyorsa bu durumu gözden geçirmelisiniz. Yine de annesi hakkında kötü konuşmak yerine, onu koruduğunuzu ve sevdiğinizi hissettirmelisiniz.

Arkadaşlarını Tanıyın

Çocuğunuzun kimlerle arkadaşlık yaptığını bilin. Arkadaşlarını evinize davet edin. Bu sayede hem arkadaşlarını hem de ailelerini tanımış olacaksınız.

Tehlikelerden Korumalısınız

Çocuklarının etrafında oluşabilecek tehlikelerden haberdar olmalı ve bunları engellemek için ellerinizden geleni yapmalısınız. Başkalarına “hayır” diyebilmesini öğretin. Unutmayın, süper babalar hayata hazır, sorumluluk sahibi ve kendine güvenen çocuklar yetiştirir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz