Kızlık Zarı Nedir? Nerede Bulunur?

Kızlık Zarı Nedir?

Küçük dudaklardan içeriye bakarken, parmağı sokup vajina ağzını açmak görüşü kolaylaştırır. Vajina girişinden 1-2 cm. içeride küçük bir zar ya da zar kalıntısı görülür. Bu görülen kızlık zarıdır. İlk temastan sonra yırtılır ama parçaları ömür boyunca kalır. Yırtıldığı zaman küçük et parçaları gibi kalabilir. Bazı kadınların kızlık zarları doğuştan son derece küçük olabilir. Bu kadınlarda ilk temaslarda çok az ağrı olur hatta bazen kızlık zarı yırtılmayabilir. Bazılarında da kızlık zarı doğuştan hemen hemen tamamen kapalıdır. Kimi kadınlarda da o kadar sağlamdır ki, ilişki sırasında yırtılması mümkün değildir. Bu durumda himenektomi adı verilen ameliyatla açılması gerekir.

Bununla birlikte çoğunlukla yavaşça ve sabırla sokulan bir parmak , penisin girmesine izin vermeyecek kadar kapalı olan zarı yırtabilir. Bazı kadınlarda duygusal, ruhsal bir sarsıntı sonucu kızlık zarı kendiliğinden açılabilir. Ata binerken, bisiklete binerken veya basit bir düşme sonrasında da kızlık zarı yırtılabilir.

Vajina

İlk temas olmamışsa, vajinanın içini, kızlık zarından ötesini aynayla görmek mümkün değildir. Öte yandan, ilk temas olmuşsa bile, vajinanın içini görmek yine de oldukça zordur. Çünkü birçok kişinin sandığının tersine, vajina serbest bir tünel gibi olmayıp kaslarla çevrili, çökmüş bir boşluktur. Kaslarla çevrili olduğundan, kontrol edilebilir, istenince kasılıp, istenince gevşetilebilirler. Böylece temas sırasında karşılıklı heyecan artar. Bu kasılmalar irade dışında, aşırı derecede olabilir ve vaginismus denilen, cinsel ilişkiyi engelleyen ölçülere ulaşabilir.

Vajinanın boyu, siyah ırkta genellikle daha uzunsa da bunun ne üretkenlik, ne de cinsel heyecanla bir ilgisi vardır; erkeğin organının büyüklüğü üzerindeki ileri geri, asılsız söylentiler gibi, bir hayal ürünü olmaktan öte bir anlam taşımamaktadır.

Vajinanın duvarında siğil gibi anomaliler ya da salgı varsa, çoğunlukla aynayla görülebilir. Salgının rengi çok önemlidir. Buna göre bir enfeksiyon saptanabilir. Zührevi hastalığa bağlı, virüsten olma siğiller, vajinanın iç tarafında oluşup, dışarıya anüse doğru yayılabilirler.

Serviks (Rahim Boynu ve Ağzı)

Çökerek ya da bir bacak havada oturarak parmak sokulduğunda, vajinanın dibinde, parmak burun ucu gibi sert, ortası çökük bir yere dokunur. Bu servikstir. Serviks rahimin önündedir, vajinayla rahim arasında bir kapak gibi görev yapar, ortasında parmakla hissedilen delikten içeriye sperm girer, ay halinde kan ve doğumda çocuk aynı yerden çıkar.

Serviksin vajinaya bakan dış yüzünü çepeçevre, forniks denilen çıkmaz çevirir. Temas sırasında, serviks baskı altında kaldıkça erkeğe ve kadına ağrı verebilir; kadın spiral kullanıyorsa, erkek bu ağrıyı buna bağlayabilir. O sırada ya da daha sonra kadında olabilecek şiddetli ağrıları normal karşılamamak gerekir.

Kendi kendini parmakla muayene sırasında çeşitli duruşlarda vajinanın gevşediği ya da kasıldığı, uzadığı veya kasıldığı farkedilir. Parmakla muayene esnasında vajinada ya da servikste bir kitleye yada size anormal gelen bir şeye temas ederseniz, doktorunuza bildirin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz