Yoğurdun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Hazır yoğurtların faydadan çok zarar sağladığını söyleyen sağlık uzmanları var. Marketlerdeki yoğurtlardan yüzde yüz doğal olanlar tercih edilmeli veya ev yapım yoğurt tüketilmelidir. Yoğurdun doğal yollarla hazırlanıp tüketilmesinde çok fayda var, hatta bütün fayda bunda diyebiliriz. Marketlerde pastörize edilmiş satılan hazır yoğurtlar bir çok açıdan özelliğini yitirdiği için sağlık açısından doğal yoğurt kadar fayda sağladığını söylemek mümkün değil. Bu yüzden yoğurdun faydalarından maksimum derecede faydalanmak için, mümkün olduğunda evde hazırlanması gerekiyor.

Çocukların gelişimi ve kemik sağlığı için mutlaka küçük yaştan itibaren yoğurt tüketimine alıştırılmalarında fayda var. Yoğurt tüketimi özellikle ilerleyen yaşa göre artması gerekir diyebiliriz, çünkü ilerleyen yaşlarda meydana gelen uyku problem kemik hastalıkları gibi sorulara çözüm olabilir.

Yoğurt dünya çapında belkide en fazla tüketilen süt ürünlerinin başında geliyor. Çok yaygın olarak tüketilmekte. Yoğurt çok eski çağlardan itibaren hastalıkları tedavi amaçlı olarak kullanılmıştır ve sağlıklı yaşamın iksiri olarak tanımlanmıştır. Özellikle evde yapılan yoğurtlar sağlık açısından daha fazladır. Fabrikalarda üretilen yoğurtlar bir takım prosedürden geçtiği için bazı vitamin ve minerallerin değerlerini kaybetmektedirler.

Yoğurdu sağlık açısından bu kadar önemli kılan şüphesiz içerdiği besin maddeleri ve farklı elementlerdir, özellikle kemik ve iskelet sağlığına iyi gelen besinleri zengin miktarda içermektedir. C ve B 12 vitamini içerir. Bunun yanında kemik sağlığına iyi gelen potasyum, sodyum, kalsiyum, demir ve manganez içermektedir. Ayrıca vücut sağlığı için çok önemli olan omega-4 ve omega-4 yağlarını içerir.

Yoğurdun en önemli özelliklerinden bir tanesi kemik yapısı için önemli olan kalsiyumu içermesidir. Kalsiyum genel anlamda bünye için enerji sağlar. Yoğurt ayrıca kilo vermek ve soğuk algınlıklarını gidermek için önemli bir şifa kaynağıdır. Yoğurt organik ise kısa sürede faydalarını hissetmek mümkün. Akşamları yatmadan önce bir kase yoğurt yemek ayrıca iyi bir uyku çekmek için faydalı olabilir. Yoğurt ayrıca cilt ve saç sağlığı için de faydalıdır. Cilt maskelerinde yoğurt çok geniş bir yelpazede kullanılmaktadır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Yapılan bir çok bilimsel araştırma yoğurdun kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Yoğurdun içerdiği kalsiyum ve amino asitler bünyede bulunan fazla yağları yakarlar. Bunun yanında kasları kuvvetlendirir. Bununla birlikte gereksiz yağların dışarı atılmasında yağ hücrelerine katkıda bulunurlar.

Zararlı Bakteriler Etkisiz Hale Getirir

Yoğurt bağırsak enfeksiyonuna neden olan zararlı bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur.Genel anlamda sindirim sistemi için faydalı bir besin kaynağıdır. Yoğurdun sindirimi kolay olduğu için özellikle diyet yapanların akşam saatlerinde tüketmesi önerilir.

Bünyeyi Kuvvetlendirir

Bir porsiyon yoğurt, önemli bir miktarda potasyum, fosfor, riboflavin, iyot, çinko ve vitamin B5 (pantotenik asit) içermektedir. Yoğurt ayrıca, kırmızı kan hücreleri korur ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olan B12 içerir. Düzenli olarak yoğurt tüketimi bu besinlerin eksikliğinden kaynaklanan açığın ortaya çıkmasını engeller.

Yüksek Tansiyonu Önleyebilir

Günlük olarak tüketmemiz gereken tuz miktarını aşmamız durumunda hipertansiyon, böbrek ve klap hastalıklarına yakalanma ihtimalimiz yükselir. Yüksek tansiyonda bir çok hastalığın ana sebebidir, özellikle kalp sağlığını ciddi anlamda tehtid eder. Bu yüzden günlük bir kase yoğurt tüketimi hipertansiyonu engeller ve dolaylı olarak bu genel vücut sağlığını korur.

Soğuk Algınlığından Korur

Bu konuyla alakalı yapılan bir çok bilimsel çalışma yoğurdun soğuk algınlıklarını önlediğini ortaya koymuştur. Günlük düzenli olarak tüketilen bir miktar yoğurt hücrelerin mikroplarla savaşmasını kolaylaştırır. Ayrıca yuğurdun kan hücrelerini güçlendirme özelliği vardır. Yoğurdun hücreleri güçlendirmesi genel anlamda bağışıklık siteminin faydasınadır. Güçlü bağışıklık sistemi kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Diş Sağlığı İçin Faydalıdır

Marmara Üniversitesinde yapılan bir araştırma sonucu, yoğurdun diş mineleri için çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında yoğurdun bol miktarda içerdiği laktik asitler diş etlerini korumada önemli görevler üstlenmektedirler. Günlük olarak tüketilen bir kase yoğurt dişs ve dişe bağlı hastalıklara yakalanmaz riskinizi azaltır.

Göz Sağlığı İçin Faydalıdır

Özellikle aşırı yorgunluktan kaynaklanan göz altında şişme ve kararmalar yoğur sayesinde giderilebilir. Yoğurdu gözün altında kararmış kısma 15 dakika kalacak şekilde uygulayın. Bu kararmaları ortadan kaldıracaktır.

Cilde Faydalıdır

Yoğurdun cilt sağlığına bir çok faydası vardır. İçerdiği çok farklı ve zengin miktardaki bileşen ve besinler silt sağlığını korur ve cilt hücrelerinin yenilenmesine, onarılmasına yardımcı olur.

Yoğurt içerdiği çinko ve laktik asit cilt sağlığı için önemlidir. Bu maddeler sayesinde gözenekleri açar, cildi ölü hücrelerden temizler ve cilde sağlıklı bir parlaklık sağlar. Ayrıca cilde meydana gelen çizgilerin ve tahrişlerin ortadan kalmasında etkili olabilir.

Doğal Yoğurt Cildi Nemlendirir

Hassas ciltler için kalın bir tabaka halinde yoğurt uygulamak cilt yorgunluğunu giderir ve sağlıklı bir görünüm kazandırır. Bu şekilde cilde yoğurt uygulayın ve 10 dakika bekleyin 10 dakika sonra ılık suyla yıkayın.Bunun yanında yoğurda mercimek ve portakal kabuğu karıştırarak maksimum verim almanız mümkün. Eğer kuru bi cilde sahipseniz yoğurda bal karıştırarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Bunun dışında 4 yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı kakaoyu karıştırın ve maske yaparak cildinize uygulayın. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu uygulama cildinizin sağlığına ekstra katkı sağlayacaktır.

Yoğurt Cildi Nemlendirir ve Ölü Hücrelerden Arındırır

Bu uygulama özellikle kuru ve hassas ciltlere faydalıdır. Ciltte bulunan ölü hücreleri temizler ve sağlıklı hücrelerin oluşmasına yardımcı olur.

Bunun için 2 yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı yulaf ekleyin ve iyice karıştırın, daha sonra bu karşımı elinizle daireler halinde cildinize uygulayın.

Eğer yüzünüzdeki siyah lekelerden şikayetçi iseniz, yoğurda pirinç ekleyerek karıştırabilir ve aynı şekilde dairler halinde elinizle cilde uygulayabilirsiniz. 20 dakika sonra yüzünüzü yıkayın.
Bunların dışında yukarıda da belirttiğimiz gibi, yoğurda portakal kabuğu karıştırarak siyah noktalardan, kuruluktan, tahriş ve döküntülerden kurtulabilirsiniz.

Cilt Sağlığı, Sivilce ve Akne İçin Yoğurt

Yoğurtta bulunan faydalı asitler sayesinde bir çok cilt hastalığından kurtulmanız kolaylaşır, sağlıklı bir cilt dışında akne, mantar ve mikroplardan kaynaklanan hastalılarla mücadele edebilirsiniz. Yüzünüze kremalı yoğurdu sürün ve 30 dakika bekleyin. Bu uygula sayesinde aknelerden kurtulabilirsiniz.

Alternatif olarak, zerdeçal tozu, şeker ve sandal ağacı tozu ile yoğurt bir hamur yapabilir. Deri üzerinde macun masajı yapın ve 15 dakika bekleyin. 15 dakika sonra cildi ılık suyla yıkayın. Bu işlem de cilt sağlığınıza bir çok fayda sağlayacaktır.

Böcek Isırmalarının, Güneşin Olduğu Cilt Bozukluklarına Karşı Yoğurt

Akne ve böcek ısırmalarının neden olduğu cilt bozukluklarına da yoğurt ciddi bir çözüm üretebilir. Yoğurt lekeleri ve yaraların ağırlarını hafifletebilir, hatta bunlardan kaynaklanan bir çor sorunu giderebilir. Bunun yanında güneşin altında aşırı yanmadan dolayı meydana gelen cilt bozukluklarını da giderici özelliği vardır.

Bunun için yoğurt, un ve limon suyunu karıştırarak bir hamur yapın ve cildinize 15 dakika etkilenen boyunca uygulayın. Alternatif olarak yoğurda papatya ekleyerek uygulamanız durumunda bahsedilen sorunları kısa sürede çözebilirsiniz.

Eğer cilt mantar veya enfeksiyon hastalıklarından etkilenmiş ise, etkilenen bölgeye 15 dakika kalacak şekilde yoğurt uygulanabilir. Daha fazla verim alabilmek için, günde 4-5 kere uygulamanızda fayda var.

Yoğurdun Zararları Nelerdir?

Yoğurdun genel anlamada sağlık açısından bir zararının olduğunu söylemek mümkün değil, hatta ilaçlı tedavi gören hastalar için bile bir risk teşkil etmez. Rezene, Karanfil gibi bazı bitkiler ve besin maddeleri ilaçlı tedavi gören hastalara zarar verebilmektedir ama bu risk yoğurt tüketiminde yok. Yalnız yoğurdun çok aşırı tüketilmesi ve zamanı geçmiş hazır yoğurt tüketimi bazı sorunlara neden olabilmektedir.

Aşrı yoğurt tüketimi sindirim siteminde bazen, ishal gibi sorunlara neden olabilir.
Çok aşırı derecede yoğurt tüketimi bağırsaklarda bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara neden olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz