Zeytinyağı Saçta Nasıl Kullanılır?

zeytinyağı

Zeytinyağının -aşırı tüketmemek kaydıyla- sağlığa faydalarını çoğumuz biliyoruz. Zeytinyağı aynı zamanda, cildi nemlendirmek ve genel görünümünü geliştirmek için güzellik uzmanları tarafından önerilen doğal ürünler arasında ilk sıralarda geliyor. Uzmanların bir diğer önerisi ise yıpranmış, kuru, çok kırılan saçlar için zeytinyağı kullanmak. Zeytinyağının saçta kullanımı ise oldukça basit, haftada 1 zeytinyağıyla saç derinize masaj yapıp yağı saçlarınızda 2-3 saat bekletmeniz yeterli.

Sızma Zeytinyağı

Benim tavsiyem sızma zeytinyağı kullanmanız. Eğer saçlarınız boyadan, güneşten çok yıprandıysa zeytinyağıyla bakım uygulamasını bir süre haftada 2 gün yapabilirsiniz. Saçların normal sağlığını koruması için zeytinyağı bakımını haftada 1 yapmak yeterli olacaktır. Zeytinyağının saç bakımında kullanımının 2 farklı şekli bulunuyor. Birincisi zeytinyağını hiç bir işleme tabi tutmadan direk saç derisine ve saça sürmek.

İkincisi ise yağın saç derisine daha kolay nüfuz etmesi için hafif ılıtarak kullanmak. Zeytinyağını ılıtmak için küçük bir tencereye koyun ve bu tencereyi su doldurduğunuz tavanın içine yerleştirin. Yağı bu şekilde ısıtırsanız hem çabuk kızmaz hem de yağ yanmaz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta yağın sadece bir kaç derece ısınması. Yağı kesinlikle çok ısıtmayın.

Ilıyan zeytinyağını bir kaba aldıktan sonra tercihinize göre güzel koku vermesi için karanfil yağı, biber yağı gibi uçucu yağlardan bir kaç damla ekleyebilirsiniz. Yağ kasesine parmaklarınızı sokup parmak uçlarınızla dairesel hareketler yaparak önce saç derinize uygulayın. 10-15 dakikalık masaj hem yağın deriye işlemesini hem de kan dolaşımının artmasını sağlar ve saç köklerini güçlendirir. Daha sonra kalan yağı dipten uçlara kadar saçınıza sürün.

Eğer saçlarınız normalde de yağlıysa saç derisini pas geçin ve sadece saç uçlarına sürün. Daha sonra saçlarınızı başınızın üstünde toplayıp havluyla sarın. Bazıları streç film kullanmanın daha etkili olduğunu söylüyor ama bence havlu kullanmak yeterli. Saçınızı sarılı halde 1 saat kadar beklettikten sonra yağı çıkarmak için gündelik olarak kullandığınız şampuanla yıkayabilirsiniz.

Saç derinizi iyice yıkayıp zeytinyağı kalmadığından emin olun çünkü saç ve saç derinizde zeytinyağı kalırsa gün içinde saçınız daha hızlı yağlanır ve kaşıntı yapar. İşte bu kadar! Zeytinyağı ile saç bakımı bu kadar basit. Üstelik bu bakımı düzenli olarak yapabilirseniz saçlarınızdaki olumlu etkilerini kısa sürede görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz